recepcja.namisz@gmail.com   |   +48 500 001 668

Rehabilitacja dzieci informacje

Rehabilitacja Dzieci

Gwarantujemy miła i przyjazną atmosferę oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Prowadzimy rehabilitację dzieci już od pierwszych miesięcy życia aż do zakończenia wieku dorastania.

Odpowiednia rehabilitacja pomoże Twojemu dziecku:

  • prawidłowo się rozwijać
  • zmniejszyć dysproporcje napięcia mięśniowego
  • zapobiec pojawianiu się i pogłębianiu wad postawy
  • radzić sobie z następstwami chorób wrodzonych
  • poprawić jego zdolności ruchowe

  Masaż dla kobiet w ciąży

Masaż dla kobiet w ciąży (masaż prenatalny) w Polsce nadal wzbudza kontrowersje i zdziwienie, choć na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych już od kilkunastu lat jest bardzo popularny i stanowi stały element opieki nad kobietą ciężarną.

Ciągle jeszcze w wielu publikacjach dotyczących masażu, na kursach jak i w opisach na stronach internetowych sporej ilości gabinetów masażu wymienia się w przeciwwskazaniach właśnie okres ciąży. Pogląd ten jednak jest tak samo przedawniony, jak wymaganie od kobiet, aby rodziły wyłącznie w pozycji na plecach, czy niechęć do podawania w czasie porodu środków zmniejszających ból.

Na szczęście świadomość pozytywnego wpływu masażu, przeprowadzanego właśnie także w okresie ciąży staje się coraz powszechniejsza i jest zgodna w

nowoczesnym poglądem, że wszystko, co nie jest szkodliwe, a podnosi komfort ciężarnej kobiety jest jak najbardziej dla niej wskazane.

Oczywiście bardzo ważne jest, aby masaż ciężarnej kobiety wykonywał tylko wykwalifikowany, doświadczony masażysta. Nieumiejętnie wykonany masaż może zaszkodzić zdrowej osobie, nie będącej w ciąży, tym bardziej więc potrzebne są odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, aby nie zrobić krzywdy przyszłej mamie i jej dziecku.

Masaż ciężarnej absolutnie nie polega na masowaniu dziecka w brzuchu mamy. Dotyczy on przede wszystkim pleców, szyi i nóg. Okolice brzucha masuje się raczej tylko w ramach profilaktyki przeciw rozstępom.

Lista pozytywnych aspektów masażu ciążowego jest bardzo długa.

Szybko zachodzące w tym czasie zmiany w organizmie kobiety narażają ją na szereg dolegliwości, z którymi wcześniej nie miała do czynienia. Jednym z podstawowych sposobów radzenia sobie z nimi będą właśnie masaże.

Przesunięcie środka ciężkości ciała, jakie zawsze towarzyszy ciąży, powoduje zaburzenie stabilności odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Mięśnie podtrzymujące ten odcinek są w stanie ciągłego zwiększonego napięcia, co powoduje dolegliwości bólowe. Dodatkowo, zmiany hormonalne zachodzące u przyszłych mam, powodują rozluźnienie układu więzadłowego, zwłaszcza w okolicy miednicy. Wiele kobiet, które przez to przechodziły mówi, że największą ulgę w takich sytuacjach dawały odpowiednio dobrane masaże i ćwiczenia.

Choć ból pleców u kobiet w ciąży lokalizuje się najczęściej w dolnym odcinku kręgosłupa, może pojawiać się także w innych jego częściach. Rosnący brzuch powoduje zwiększenie wygięcia w przód (lordozy) odcinka lędźwiowego, co z kolei skutkuje zwiększonym wygięciem w tył odcinka piersiowego. W efekcie mięśnie na plecach rozciągają się i osłabiają, a z przodu skracają.

Inną częstą dolegliwością przyszłych mam są obrzęki i bóle nóg, zmuszonych nagle dźwigać szybko zwiększający się ciężar. Tu również masaż będzie miał pomocne, łagodzące działanie.

Zmiany hormonalne zachodzące u przyszłej mamy mają wpływ nie tylko na ciało. Wzmożona produkcja hormonów przez gruczoły dokrewne manifestuje się w różnego rodzaju wahaniach nastroju i nieprzyjemnych dolegliwościach. Huśtawka nastrojów ciężarnej wynika także z osłabienia – organizm kobiety pracuje teraz za dwoje, co uzasadnia osłabienie, szybkie męczenie się, konieczność regeneracji sił. Zawsze przyda się więc zapewnienie sobie godziny dodatkowego relaksu.

Najlepszym czasem do przeprowadzania masaży jest najstabilniejszy okres ciąży, czyli od 3 do 8  miesiąca.

Nie stosuje się masaży w ciążach patologicznych i zagrożonych oraz przy standardowych przeciwwskazaniach takich, jak wysokie nadciśnienie, stany gorączkowe, chorobowe zmiany skórne.

Masaż dla kobiet w ciąży – masaż nóg.

Masaż dla kobiet w ciąży jest zwykle spokojniejszą i łagodniejszą odmianą masażu klasycznego, nie jest jednak tylko zwykłym głaskaniem. Doświadczony masażysta jest w stanie dać dużą ulgę przeciążonym mięśniom i kręgosłupowi, bez używania silnych metod uciskowych. Nie stosuje się szybkich i gwałtownych ruchów i głębokich technik punktów spustowych.

Przy masażu ciężarnej najważniejsza jest dbałość o maksymalny komfort kobiety, relaks i wyciszenie.

Do masażu pleców siadamy na tak zwanym „koziołku”, przy masażu nóg można leżeć na plecach.

Najlepszymi kosmetykami do wykonywania masażu dla kobiet w ciąży będą całkowicie naturalne, czyste olejki roślinne, jak na przykład kokosowy, migdałowy, czy masło shea. Dają bardzo przyjemne odczucia przy zabiegu, są całkowicie bezpieczne dla kobiety i jej dziecka, a ponadto mają doskonały wpływ na kondycję skóry, która w tym okresie jest również narażona na dodatkowy wysiłek i przeciążenia. Olejek migdałowy i masło shea w połączeniu z masażem są w stanie zapobiegać lub ograniczać powstawanie rozstępów na skórze. Jednocześnie przy tym doskonale nawilżają i uelastyczniają skórę.

Te same uwagi dotyczą w jeszcze ważniejszym stopniu wyboru olejku lub kremu, mającemu służyć  pielęgnacji nowo narodzonego dziecka.

Podsumowując, poza rzadko spotykanymi poważnymi przeciwwskazaniami, masaż dla kobiet w ciąży jest jednym z najprzyjemniejszych i bardzo potrzebnych elementów zapewnienia kobiecie maksymalnego komfortu i radości w tym pięknym okresie oczekiwania na dziecko.