recepcja.namisz@gmail.com   |   +48 500 001 668

Masaż dla kobiet w ciąży

Masaż dla kobiet w ciąży (masaż prenatalny) w Polsce nadal wzbudza kontrowersje i zdziwienie, choć na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych już od kilkunastu lat jest bardzo popularny i stanowi stały element opieki nad kobietą ciężarną.

Na szczęście świadomość pozytywnego wpływu masażu, przeprowadzanego także w okresie ciąży staje się coraz powszechniejsza i jest zgodna z nowoczesnym poglądem, że wszystko, co nie jest szkodliwe, a podnosi komfort ciężarnej kobiety jest jak najbardziej dla niej wskazane.

Masaż ciężarnej absolutnie nie polega na masowaniu dziecka w brzuchu mamy. Dotyczy on przede wszystkim pleców, szyi i nóg. Okolice brzucha masuje się raczej tylko w ramach profilaktyki przeciw rozstępom.

Lista pozytywnych aspektów masażu ciążowego jest bardzo długa.

Szybko zachodzące w tym czasie zmiany w organizmie kobiety narażają ją na szereg dolegliwości, z którymi wcześniej nie miała do czynienia. Jednym z podstawowych sposobów radzenia sobie z nimi będą właśnie masaże.

Przesunięcie środka ciężkości ciała, jakie zawsze towarzyszy ciąży, powoduje zaburzenie stabilności odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Mięśnie podtrzymujące ten odcinek są w stanie ciągłego zwiększonego napięcia, co powoduje dolegliwości bólowe. Dodatkowo, zmiany hormonalne zachodzące u przyszłych mam, powodują rozluźnienie układu więzadłowego, zwłaszcza w okolicy miednicy. Wiele kobiet, które przez to przechodziły mówi, że największą ulgę w takich sytuacjach dawały odpowiednio dobrane masaże i ćwiczenia.

Choć ból pleców u kobiet w ciąży lokalizuje się najczęściej w dolnym odcinku kręgosłupa, może pojawiać się także w innych jego częściach. Rosnący brzuch powoduje zwiększenie wygięcia w przód (lordozy) odcinka lędźwiowego, co z kolei skutkuje zwiększonym wygięciem w tył odcinka piersiowego. W efekcie mięśnie na plecach rozciągają się i osłabiają, a z przodu skracają.

Inną częstą dolegliwością przyszłych mam są obrzęki i bóle nóg, zmuszonych nagle dźwigać szybko zwiększający się ciężar. Tu również masaż będzie miał pomocne, łagodzące działanie.

Zmiany hormonalne zachodzące u przyszłej mamy mają wpływ nie tylko na ciało. Wzmożona produkcja hormonów przez gruczoły dokrewne manifestuje się w różnego rodzaju wahaniach nastroju i nieprzyjemnych dolegliwościach. Huśtawka nastrojów ciężarnej wynika także z osłabienia – organizm kobiety pracuje teraz za dwoje, co uzasadnia osłabienie, szybkie męczenie się, konieczność regeneracji sił. Zawsze przyda się więc zapewnienie sobie godziny dodatkowego relaksu.

Najlepszym czasem do przeprowadzania masaży jest najstabilniejszy okres ciąży, czyli od 3 do 8  miesiąca.

Nie stosuje się masaży w ciążach patologicznych i zagrożonych oraz przy standardowych przeciwwskazaniach takich, jak wysokie nadciśnienie, stany gorączkowe, chorobowe zmiany skórne.

Masaż dla kobiet w ciąży jest zwykle spokojniejszą i łagodniejszą odmianą masażu klasycznego, nie jest jednak tylko zwykłym głaskaniem. Doświadczony masażysta jest w stanie dać dużą ulgę przeciążonym mięśniom i kręgosłupowi, bez używania silnych metod uciskowych. Nie stosuje się szybkich i gwałtownych ruchów i głębokich technik punktów spustowych.

Przy masażu ciężarnej najważniejsza jest dbałość o maksymalny komfort kobiety, relaks i wyciszenie.

Do masażu pleców siadamy na tak zwanym „koziołku” lub kładziemy się na boku, przy masażu nóg można leżeć na plecach lub na boku.

Najlepszymi kosmetykami do wykonywania masażu dla kobiet w ciąży będą całkowicie naturalne, czyste olejki roślinne, jak na przykład kokosowy, migdałowy, czy masło shea. Dają bardzo przyjemne odczucia przy zabiegu, są całkowicie bezpieczne dla kobiety i jej dziecka, a ponadto mają doskonały wpływ na kondycję skóry, która w tym okresie jest również narażona na dodatkowy wysiłek i przeciążenia. Olejek migdałowy i masło shea w połączeniu z masażem są w stanie zapobiegać lub ograniczać powstawanie rozstępów na skórze. Jednocześnie przy tym doskonale nawilżają i uelastyczniają skórę.

Podsumowując, poza rzadko spotykanymi poważnymi przeciwwskazaniami, masaż dla kobiet w ciąży jest jednym z najprzyjemniejszych i bardzo potrzebnych elementów zapewnienia kobiecie maksymalnego komfortu i radości w tym pięknym okresie oczekiwania na dziecko.

 

Masaż godzinny – 140 zł

Masaż półgodzinny – 70 zł

pakiet 8 masaży klasycznych (półgodzinnych) + 2 masaże gratis  – 560 zł  ( płatne z góry )

pakiet 8 masaży klasycznych (godzinnych) + 2 masaże gratis – 960 zł (płatne z góry)